TOPLUMSAL SORUMLULUK

Eğitim ve Araştırmada Sorumluluk

 

Ders Programlarında Sosyal Sorumluluk

 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü

 CET 444 Eğitim Teknolojilerinde Topluma Hizmet Uygulamaları (1+0+4) 3 AKTS 8

Örgün ve yaygın eğitim kurum ve kuruluşları için proje seçme, planlama, geliştirme, uygulama, değerlendirme ve raporlandırma.

 

Eğitim Bilimleri Bölümü 

ED 300 Topluma Katılım (1+0+4) 3 AKTS 5

Toplumun sosyal gelişiminde bireysel sorumluluğu anlama. Toplum temelli hizmetlerde etkin rol alma. Kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği. Seçilmiş toplum ortamlarında gözetim altında destekleyici uygulama.

ED 342 Toplum ve Danışmanlık (1+0+4) 3 AKTS 5
Toplumda değişim aracısı olarak danışmanın sosyal rol ve sorumluluklarını anlama. Sosyal müdahale kavramları ve danışmanlık süreci için doğurguları. Toplum ortamlarıyla tanışma ve gözetim altında uygulama.

İlköğretim Bölümü 

PRED 348 Toplum Hizmeti (1+0+2) 2 AKTS 3

Toplum hizmeti alanlarına etken katılım; bireysel veya grup projeleri üretme.

 

Yabancı Diller Eğitimi Bölümü

 FLED 216 Yabancı Dil Eğitiminde Toplum Hizmet Uygulamaları (1+0+4) 3 AKTS 6

Öğrenciyi okul ortamı, öğrenciler ve İngilizce öğretme mesleğiyle tanıştırma. Üniversiteden bir uygulama elamanı denetiminde eğitim sürecinin farklı acılardan gözlenmesi: okul düzeni, okul yönetimi, günlük yaşantılar, okul aile işbirliği, okul kaynakları, sorunlar ve toplumsal beklentiler. Öğrenciyi okul ve toplumla ilgili konferans ve seminerlere katılmaya teşvik.

 

Araştırmada Sosyal Sorumluluk

Boğaziçi Üniversitesi araştırma merkezleri yoluyla toplumsal sorunları takip ederek çözümler geliştirmektedir.

İnsani Gelişme Merkezi UNDP işbirliği ile kalkınma sorunlarını ele alan çalışmalar yürütmektedir.

http://www.arastirma.boun.edu.tr/arastirma.php?a_l=tr&p=319

Barış Eğitimi Araştırma Merkezi,  diğer üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve barış merkezleri ile koordinasyon içinde; empati, hoşgörü ve sosyal adalet ve insan haklarına saygının arttırılması için barış eğitiminin ve çatışma/uzlaşmazlık çözümünün tanıtılması ve yaygınlaştırılması için çalışma, araştırma ve uygulama yapmaktadır.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/baris-egitimi-uzun-bir-maraton

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bariscil-bir-egitime-dogru

http://www.arastirma.boun.edu.tr/arastirma.php?a_l=tr&p=105

 

Engelliler

Engelli Birimi

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ), engelli bireyler dahil herkesin tümüyle erişebileceği ve üniversite yerleşkesi içinde azami katılımı sunan bir üniversite topluluğu oluşturmayı istemektedir. BÜ'de öğrencilere sunulan tüm program ve faaliyetlere engelli olan öğrencilerin de erişebilmesi için gerekenin yapılmasını kendine amaç edinmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Komisyonu engelli öğrenciler, öğretim elemanları ve personele de eşit erişim hakkı ve destek verebilmek için de imkanlar yaratmayı kendine amaç olarak belirleyerek, üniversitede engellilik konusunda duyarlılığı artırabilmek için uğraş vermektedir.

http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Kampus_Yasami/Engelli_Ogrenciler/Engelliler_Komisyonu_Misyonu

 

GETEM

GETEM 2006 yılından bu yana Üniversite bünyesinde hizmet veren bir e-kütüphanedir. E-kütüphane ile binlerce sesli ve elektronik kitap, radyo tiyatrosu ve sesli betimlemeli filmlere ulaşmak mümkündür. GETEM eserlere erişilebilirliği artırmak amacıyla gönüllü okuma çalışmaları yürütmektedir.

http://www.getem.boun.edu.tr/

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/engelsiz-bir-universite-mumkun

 

Beyaz Baston Festivali:

Boğaziçi Üniversitesi'nin savunuculuk ilkesi kapsamında üniversite bünyesinde yer alan Görme Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM) öncülüğünde Beyaz Baston ve Erişim Festivali her yıl düzenlenmektedir. ‘’Eşit, erişilebilir, engelsiz’’ sloganıyla yola çıkan festival boyunca engellilere yönelik farkındalığı artırmak ve erişilebilirliğin önemine dikkat çekmek adına kampüslerde bir dizi etkinlik yapılıyor.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/esit-erisilebilir-engelsiz-bir-yasam-icin

 

SineBU Sesli Betimleme

Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde yer alan sinema salonu altyapısı ile Türkiye’de ilk defa filmlerin bir salonda sesli betimlemeli izlenebilmesini sağlayarak, öncü oldu.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/sinema-salonunda-engeller-kalkti