TOPLUMSAL GELİŞİM

Üniversiteliden Çocuklara ve Gençlere:

 

Zeytin Çekirdekleri Projesi

Boğaziçi Üniversitesi’nin Ayvalık Belediyesi ile işbirliği kapsamında başlattığı "Zeytin Çekirdekleri Sosyal Sorumluluk Projesi" Ayvalık’ta gerçekleştiriliyor. Ekolojik yaşam, çocuk ve kimlik, çocuk hafızası ve geri dönüşüm temalarından hareketle atölyelerin düzenlendiği projede tiyatro, sanat, ekoloji, öykü, müzik, dans, spor ve bilim başlıklarında Ayvalıklı çocukların temel gelişimlerine yönelik eğitimler veriliyor.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazicililer-zeytin-cekirdekleri-icin-ayvalikta

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazicinden-ayvalikli-miniklere-kis-okulu

 

Deniz Yıldızı Projesi / BÜSOS

Deniz Yıldızı projesi ile BÜSOS’lu öğrencilerimiz Kasım 2015'ten beri Şişli/ Kuştepe'deki Roman Sanat Evi'nde sayıları 25 30 arası değişen Roman çocuklarla çalışmaktadırlar. Çocuklarla önce sanat çalışması ardından da onların ders çalışmalarını destekleyici alıştırmalar yapılmaktadır. Ders çalışma kısmında üç grup yer almaktadır: Okul öncesi, okuma - yazma; 2., 3. ve 4.sınıfların olduğu grup. 

 

Gülen Gözler / BÜSOS

BUSOS'un 2005 yılından beri coşkuyla devam eden projesi Gülen Gözler, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda kalan 2-9 yas arası çocukların hem sosyal, duygusal, bilişsel ve dilsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hem de temel ihtiyaçları olan sevgi ve ilgiyi onlara vermeyi amaçlar. Gönüllüler yıl boyunca her cumartesi günü yuvaya yapılan ziyaretlerde sanat, drama ve çeşitli oyunlardan faydalanarak bire bir etkileşim yoluyla çocuklarla vakit geçirmekte, hafta içi toplantılarında ise onlara daha iyi rol modeller olabilmek adına çocuk gelişimi ve çocuk hakları konularında bilinçlenmektedirler.

 

Bilim Kozası / Bilim Kulübü

Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü öğrencileri imkânı olmayan çocuklara bilimin eğlenceli dünyasının kapılarını açıyor. Bilim Kozası ismini verdikleri proje kapsamında Gümüşdere Ortaokulu ve Cihangir Münir Özkul İlkokulu öğrencilerini bilimle buluşturuyorlar.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bilim-kozasinda-kucuk-mucitler-yetisiyor

 

İlkokulumuz Projesi / BÜYAP

Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü (BÜYAP) “İlkokulumuz Projesi” kapsamında eğitim zor koşullar altında yapıldığı bölgelerde köy okullarını yenileme çalışmaları yapmaktadır. 2010 yılında Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, ertesi yıl da Ağrı’nın Tezeren Köyü’nde ilköğretim binalarını eğitim-öğretim hayatına kazandıran BÜYAP, faaliyetlerine devam ediyor. Adıyaman’ın Besni ilçesinin Yazıbeydilli Köyü’nde bulunan ve atıl durumda olan köy okulunun yerine inşa edilen okulun yapım aşaması tamamlanmak üzere. Bu projenin de bitimiyle birlikte BÜYAP, üçüncü köy okulunu eğitim hayatına kazandırmış olacak.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazicili-ogrencilerden-ucuncu-ilkokul

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazici-universitesi-yapi-kulubunden-bir-sosyal-sorumluluk-ornegi-ilkokulumuz-projesi

 

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinden Öğrenci Koçluğu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, üniversiteye hazırlık sürecindeki liseli öğrencilere danışmanlık veriyor. 2015 Ekim ayında pilot çalışma olarak tasarlanan program, danışmanlık yapacak öğrencilerin seçilmesi ve bu öğrencilerin gerekli eğitimleri almasıyla başladı. Programda Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi olmak üzere 5 okuldan 130 öğrenci ve Boğaziçi Üniversitesi’nde farklı bölümlerde okuyan 34 öğrenci yer alıyor.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/bogazici-universitesi-ogrencileri-liselilerin-ogrenci-kocu-oldu

 

BÜYEM

 

Topluma açık kültürel faaliyetler

Boğaziçi Üniversitesi kültürel ve sanatsal gelişimi destekleyerek, toplumla paylamak amacıyla BU + adı altında etnik müzik, caz müziği, performans ve konferanslar düzenlemektedir.

https://buplus.boun.edu.tr/

20 yıldır Albert Long Hall’de düzenlenen klasik müzik konserleri ise kampüs dışından katılıma açık en eski etkinlikler biridir.

http://www.klasikmuzik.boun.edu.tr/

 

Açık Ders

Sosyal, beşeri ve fen bilimlerini kapsayan Açık Ders adı altında düzenlenen seminerlerin hedef kitlesini, bilimsel alandaki son gelişmeleri takip etmeye meraklı toplumun her kesiminden insanlar oluşturmaktadır. Açık Ders programı, bilimsel merak, özgür düşünce ve yaratıcı fikirlerin oluşmasına katkıda bulunacak bilgi ve tartışmaları toplumun her kesimine ulaştırmayı hedeflemektedir. Farklı temalar altında oluşturulan seminer dizileri, psikolojiden bilgisayar mühendisliğine fizikten dilbilime varıncaya kadar birçok alandaki güncel gelişmeleri ve önemli tartışma konularını katılımcılarla paylaşılmaktadır.

https://buplus.boun.edu.tr/etkinlik-turu/acik-ders

 

Sorumluluk Destekleri:

Boğaziçi Üniversitesi sosyal sorumluluk projeleri yürüten STK’larla işbirliği yapmayı ve toplumsal sorunlarla uğraşan gruplara destek vermeyi ilke olarak benimsemiştir.

 

Relay for Life

Dünya çapında kanser hastalığına karşı farkındalığı artırmayı ve kanserle mücadele için fon sağlamayı amaçlayan ‘Relay For Life’ etkinliğine ev sahipliği yaptık. Şimdiye kadar 24 farklı ülkede 4 milyondan fazla insana ulaşarak büyük bir başarıya imza atan etkinlik, Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği işbirliği ile hastalığı yenmiş kişileri ve destekçileri bir araya getirdi.

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/turkiyede-ilk-kez-gerceklesecek-relay-for-life-etkinliginin-ev-sahibi-bogazici-universitesi

http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/sinema-salonunda-engeller-kalkti

 

Eğitim Araştırma Programlarına Destek

Yaz ve Kış Okulları ile Güz ve Bahar Atölyeleri

Boğaziçi Üniversitesi - Üniversite Öncesi Okulları nanoteknolojiden yapay zekaya, oyun kuramından ekonomik modellemeye, yaratıcı yazarlığın kalabalık olanaklarından tarihin kuytu köşelerine uzanan bir yolculukta, lise öğrencilerini akademik yaşamın temel taşlarıyla ve eleştirel düşünceyle tanıştırarak, onların üniversite hayatına yönelik bilgi ve deneyim edinmelerini amaçlar.

http://boun101.boun.edu.tr

 

Feza Gürsey Yaz Okulları